یو پی اس (UPS) چیست؟

معرفی یو پی اس UPS

یو پی اس UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منبع تغذیه بدون وفقه است.

قابلیت های یو پی اسUPS

  • يكي از مهمترين كارايي هاي یو پی اس (UPS) زماني است كه به هر دليلي برق شهر قطع شود در اين صورت دستگاه یو پی اس UPS بدون وقفه وارد مدار شده و برق مصرفي را تامين نموده به گونه اي كه دستگاه مصرف کننده خاموش يا Reset نگردد.
  • دستگاه یوپی اس UPS داراي فيلترهاي الكتريكي و الكترونيكي مي باشد كه باعث حذف نويزها و نوسانات برق شهر شده و مصرف كننده ها را در مقابل رعد و برق و ولتاژ بالا ( High Voltage )محافظت مي نمايد و برقي يكنواخت با شكل موج یکسان به مصرف كننده می دهند.
  • داراي تثبيت كننده ولتاژ (AVR : Automatic Voltage Regulator) بوده ، بصورتي كه اگر مقدار ولتاژ ورودي (برق شهر) تغيير نمايد در خروجي دستگاه یو پی اس UPS هميشه ولتاژ 220 ولت را خواهيم داشت.
  • یو پی اس ها UPS نويزها و نوسانات خط تلفن و مودم را نيز اصلاح مي كنند.

نیاز به یو پی اس UPS: آیا به یو پی اس نیاز دارم؟

دستگاه یو پی اس UPS تقريبا" برای تمام دستگاههای حساس برقی مورد نیاز می باشد چه در منازلي كه داراي يك عدد كامپيوتر بوده و يا در شركتها و ادارات بزرگ كه چندين سرور كامپيوتر , پرينتر, فكس, اسكنر , تلفن سانترال , سيستم هاي حفاظتي ويا در مراكز تحقيقاتي , آزمايشگاهي و پزشكي و ..... مي باشد. چرا كه درزمان نبود برق شهر بتوان از اين سيستم ها استفاده نمود و در زمان وصل برق شهر با کمک یو پی اسUPS از آسيبهاي جدي برق شهر به سيستم ها جلوگيري نمود. به طور خلاصه با داشتن یو پی اس می توان اطمینان داشت که یک برق پایدار و بدون نویز و نوسان در شبکه برق مجموعه داریم که از هرگونه آسیب برقی در امان خواهیم بود .

باید خاطر نشان کرد در بعضی از سیستمها مانند دستگاههای آزمایشگاهی و دستگاههای حساس پزشکی در صورت داشتن شکل موج نا مناسب و اعواج ، دستگاه به درستی کارنمی کنند ودر جواب آزمایش ها و کارائی خود دچار اشتباه و خطا می گردد .

توان یوپی اس UPS

یو پی اس ها (UPS) داراي توانهاي مختلفي مي باشند كه نسبت به ميزان توان بار مصرفي , محاسبه و طراحي مي گردد كه معمولا" توان اين دستگاه با واحد ولت آمپر (VA) نشان داده مي شود، كه رنجهای متداول دربازار به اين صورت مي باشد :

600VA,1KVA,1.5KVA,2KVA,3KVA,6KVA,10KVA,15KVA,20KV, …. که در نوع انتخاب و محاسبه توان دستگاههای یو پی اس در قسمت مقالات توضیحات کامل داده شده است .

زمان برق دهي یو پی اس (Back up Time UPS)

زمان برق دهي دستگاه یو پی اسUPS پس از قطع برق شهر متناسب با مقدار ظرفیت باتريهاي سيلد ليد اسيد (Sealed Lead Acid) است كه به آنها متصل مي شوند , که واحد باتريها آمپرساعت (AH) بوده كه نسبت مستقيم با زمان برق دهي دارند و با توجه به نوع و تعداد باتریهای متصله با آن متفاوت می باشد حال با توجه به انتخاب آمپر ساعت باتریها ی یو پی اس ، می توان زمان برق دستگاه یو پی اسUPS را تعیین کرد که محاسبات زمان برق دهی ( Back up Time)در قسمت مقالات به صورت کامل توضیح داده شده است .

قرارگیری باتری یو پی اس UPS

نحوه قرارگیری باتریها به همراه دستگاه یوپی اس به سه حالت به شرح ذیل می باشد .

  1. باتريها داخل دستگاه یو پی اس قرار مي گيرند (UPS Internal) (باتری داخل).
  2. باتريها دركنار یو پی اس و در داخل كيس یا کابینت باتری جداگانه قرار مي گيرند (UPS External) (باتری خارجی)
  3. در بعضی مواقع یو پی اس ها قابليت نصب باتري داخلي و خارجي را بطور همزمان دارند.

نصب یو پی اس UPS

نصب یو پی اس ها UPS در رنجهاي توان پايين با توجه به رعایت کردن مفاد دفترچه راهنما (User Manual) توسط مصرف كننده ميسر مي باشد ولي جهت نصب دستگاههاي با توان بالا و با باتري خارجي ( External) حتما" بايد توسط متخصصين اين امر صورت گيرد چرا که در دستگاههای یو پی اس با ولتاژDC بالا ( تعداد باتری زیاد ) احتمال خطر برق گرفتگی زیادی وجود دارد که توصیه می گردد که حتماً نصب این نوع یو پی اس ها و کابینت باتری ، توسط کارشناسان فنی این شرکت انجام گردد .