نحوه نگهداری باتری یو پی اس

باتریهای یوپی اس، سیلد لید اسید بوده و نیاز به محافظت و نگهداری ندارند ولی مواردی وجود دارد که باید حتما این موارد را رعایت نمود تا بتوان از باتریهای یو پی اس بصورت بهینه با طول عمر مناسب استفاده نمود .

برای همین منظورباید موارد ذیل را رعایت وبصورت دوره ای باتریها را سرویس و بازدید نمود :

۱– شارژ و دشارژ مناسب :

مهمترین مسئله برای باتریهای یو پی اس ،شارژ و دشارژ طبق جداول استاندارد هر نوع باتری می باشد که اگر این امر به درستی صورت گیرد به صورت چشمگیری عمر مفید باتریها را افزایش می دهد .

برای همین منظور باید از دستگاههای شارژرو یو پی اس با تکنولوژی روز و جدید استفاده گردد . یو پی اس های ایمن توان دارای شارژر با سیستم مدیریت کنترل هوشمند باتری (Battery Management) و شارژر باتری در حالت خاموش بودن دستگاه و مجهز به شارژر مستقل و بدون ریپل شارژ باتری و با حداکثر زمان شارژ طبق استاندارد می باشد .

بهتر است هر چند وقت یکبار بصورت دوره ای ولتاژ باتریها توسط کارشناس کنترل شود که باتری در حالت شارژ کامل بوده و مقدار ولتاژ و شارژر و جریان شارژ نیز اندازه گیریگردد تا روند سیکل شارژ و دشارژ باتری به درستی انجام پذیرد.

۲– دمای مناسب :

عامل دیگر خرابی باتری گرما و حرارت زیاد محیط و یا عواملی که باعث گرم شدن باتری مانند شارژ و دشارژ نامناسب با آمپر بالا می باشد .

حتماً باید دمای محیط باتری طبق استاندارد حداقل۲۰ درجه و حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد باشد . همانطور که در قسمت دلایل خرابی باتری هم گفته شد ، گرما باعث می گردد گازهای زیادی در باتری ایجاد گردد.

سوپاپهای باتری عمل کرده و گاز از داخل باتری خارج و عمر باتری را به شدت کم می گردد .

۳– اتصالات و سرباتریها:

مسئلۀ مهم دیگری که باید به آن توجه داشت بررسی و بازدید دوره ای باتریها می باشد . در هر بازدید دقت شود اتصالات بین باتریها کاملا محکم بوده سرباتریها ( ترمینال ها ) اکسیده نشده و نیز باتری بیش از اندازه گرم و یا متورم نشده باشد .

درصورت اکسیده شدن اول باتریها را ازمدار خارج و سپس سرباتریها آنها را با آب جوش و سمباده کاملاً تمیز نموده تا حالت رسانا بودن سرباتریها به طور کامل حفظ شود .

۴- کیس باتری :

در هنگام تمیز کردن سر باتریها دقت شود سولفاته ها به پوست و یا به لباسهای شما برخورد نکند زیرا سولفاتها ، اسیدی بوده و به پوست ولباس شما صدمه می رساند. شایان ذکر است با رعایت کردن مسائل فوق الذکر ، عمر مفید باتریها بالا تر رفته و می توان از کل ظرفیت باتریها به صورت بهینه استفاده نمود.

۵– یکسان بودن ولتاژ باتریها :

با توجه به اینکه باتریهای یو پی اس به صورت سری به هم متصل می گردد و همه باتریها به یک اندازه جریان شارژ دریافت می کنند باید در هر سرویس دوره ای ولتاژ هر باتری به صورت جداگانه اندازه گیری شود تا مشخص گردد همه باتریها کیفیت یکسانی دارند .

اگر مشخص گردد یک یا چند باتری نسبت به باتریهای دیگر دارای ولتاژ پایین تری هستند حتما باید این باتریها از مدار خارج گردند .

چرا که در دستگاههایی که با ولتاژ مستقیم (DC) بالا کارمی کنند در صورتیکه یک یا چند باتری خراب باشد این باتریها به اندازۀ باتریهای سالم جریان دریافت می کنند

این امر باعث می شود باتریهای خراب ،بشدت گرم شوند و این روند اگرادامه پیدا کند در نهایت می تواند منجر به آتش سوزی شود لذا کنترل ولتاژ باتریها در هر سرویس بسیار حائز اهمیت می باشد .

برای جلوگیری از اتصال کوتاه و ضربه احتمالی و برای محافظت از اتصالات باتری و ظاهری شکیل ، حتما باید از کیس های مناسب باتری استفاده نمود.

این کابینت ها در سایز ها و ابعاد مختلف ، متناسب با تعداد و ظرفیت باتریها ساخته می شوند و معمولا دارای رنگهای استاتیک مقاوم در برابر زنگ زدگی بوده و از آلیاژ مناسب با ضخامت استاندارد ساخته می شوند .

در صورتیکه که تعداد باتریها یوپی اس زیاد باشد ولتاژ DC آن نیز بالا و بسیار خطرناک برای برق گرفتگی می باشد لذا حتماً باید باتریها را در محفظه های مخصوص قرارداده شود تا هم از برق گرفتگی و هم از بروز اتصال توسط اشیاء فلزی جلوگیری کرد.

در ضمن در توان های بالا در صورتیکه یو پی اس دارای فیوز DC نباشد حتماً کابینت باتری باید مجهز به فیوز مناسب با ولتاژ کابینت باتری باشد و برای جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی و اتصال ، بدنه کابینت باید به سیستم ارت متصل گردد

شارژ باتری یوپی اس
شارژ باتری یوپی اس

 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟