فرق یو پی اس و ژنراتور

اتصال یوپی اس به ژنراتور

جهت بالا بردن ضریب اطمینان و داشتن برق پایدار و قابل اطمینان ، عملکرد همزمان  یو پی اس UPS و ژنراتوردرکنار یکدیگر یکی ازبهترین گزینه ها می باشد .

جهت آشنایی بیشتربا این روش باید با توانایی  و کارایی هر کدام از این دستگاه ها یو پی اس و ژنراتور بیشتر آشنا شویم.

برای همین منظور توضیحاتی در مورد دستگاههای ژنراتور و یوپی اس UPS به شرح ذیل به شرح می رسانیم .

ژنراتور :

ژنراتور ماشینی است که نیروی مکانیکی را به نیروی الکتریکی تبدیل می نماید . اساس کار ژنراتور بر پایه حرکت یک هادی در داخل میدان مغناطیسی بوده که جریان الکتریکی را داخل هادی القاء می نماید .

براساس حرکت مکانیکی نیروی اکتریکی تولید می کند  که به ژنراتور مولد برق و یا دینام و یا آلترناتور نیز می گویند و در نهایت خود ژنراتور باید به یک محرک و یا موتور کوبل متصل گردد تا حرکت مکانیکی به نیروی برق تبدیل گردد .

انواع ژنراتورها :

به طورعمومی ژنراتورها  از لحاظ نوع سوخت مصرفی به دو دسته پایه گازسوز و یا ژنراتورهای دیزلی سوخت فسیلی مایع( دیزلی وبنزینی ) تقسیم می گردند.

در ژنراتورهای گازسوز به دلیل اینکه کلاً سوخت گاز در شرایط برابر با بقیه سوختهای فسیلی مایع توان ایجاد انرژی محدودتری دارد به تبع آن ، ایجاد گشتاور کمتری در موتور مولد برق می باشد .

لذا حتی المقدور توان ژنراتور های گاز سوز جهت اتصال به مدار یو پی اس UPS بایستی از حدود ۳ برابر توان یو پی اس  UPS بییشتر باشد .

ژنراتورها از لحاظ ساختاری نیز دارای انواع مختلفی از قبیل ژنراتورهای DC و ژنراتورهای القایی وژنراتورهای سنکرون و توربوژنراتورها می باشند . 

  تفاوت یو پی اس UPS با ژنراتور

کلمه یو پی اس UPS مخفف Uninterruptible Power Supply  به معنی منبع تغذیه بدون وقفه می باشد .

این دستگاه برق مستقیم DC باتریها را گرفته و به برق متناوب تبدیل می نماید و با این عملکرد در زمان وصل برق شهر باتریها را ذخیره می نماید.

در زمان قطع برق ، ولتاژ مستقیم DC را به برق متناوب و بدون هرگونه نویز و نوسان ( برق پایدار و پاک ) تبدیل و به مصرف کننده بدون هرگونه وقفه و یا قطع شدن و ریست شدن ، برق رسانی  می نماید  .

جهت توضیحات بیشتر، به مقاله یو پی اس UPS چیست درقسمت « مقالات » مراجعه نمایید .

سازگاری یو پی اس UPS و ژنراتور

معمولا دستگاه یو پی اس UPSرا دستگاه برق اضطراری میشناسد و کارایی و قابلیت آن را فقط در زمان قطع برق شهرمی دانند و با داشتن ژنراتور(یا هر دستگاه مولد برق) بر آن باورند که احتیاجی به یو پی اس ندارند.

درحالی که اگر بخواهیم یک سیستم شبکه برق پایدار Online و بدون هر گونه نویز و نوسانات باشد ، حتماً بایستی از ژنراتور و یوپی اس به صورت همزمان استفاده نمود که  مزایای این سیستم به شرح ذیل می باشد.

کارکرد یو پی اس و ژنراتور

۱-   مکانیزم داخلی ژنراتورها مکانیکی بوده و  به مدت زمانی نیاز دارند تا با شبکه برق سینک شوند و این وقفه هر چند کوتاه باعث خاموش و یا  ریست شدن مصرف کننده ها می شود .

غیر از صدمه زدن به دستگاههای مصرف کننده باعث از بین رفتن  اطلاعات و  حافظه  دستگاه که بعضی مواقع حاصل ساعتها تلاش بوده می شود.

در حالی که با استفاده از یو پی اس  UPS در خروجی ژنراتور( که توانایی اتصال سریع به شبکه برق بصورت Online بدون خاموش و یا ریست شدن مصرف کننده ها را دارند ) می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

۲- ژنراتورها اغلب دارای ولتاژ خروجی ثابت و یکنواختی نیستند و دائماً ولتاژ خروجی آنها در حال تغییر  و  نوسان می باشد و چون یوپی اس های UPS ایمن توان مجهزبه سیستم تثبیت ولتاژبرق خروجی ((Automatic Voltage Regulation AVR می باشند.

می توانند عمل تثبیت ولتاژ را در دامنه وسیعی از تغییرات ولتاژ برق ورودی انجام دهند و همیشه ولتاژ تثبیت شده ۲۲۰ ولت را در خروجی خود داشته باشند.

۳-  در زمان وصل بودن برق شهر ژنراتورها به طور معمول خاموش بوده وعملاً کاری انجام نمی دهند در حالی که یو پی اس UPS با توجه به دارا بودن فیلترهای حفاظتی RFI  و EMI و حفاظت درمقابل جریان و ولتاژ اضافه , رعدوبرق , نویزهای خارجی ، همیشه در مدار بوده و از مصرف کننده های حساس مانند دستگاه های پزشکی آزمایشگاهی , وسایل اندازه گیری دقیق و دستگاه های نظامی و کامپیوترها وسرورها  ….  به طور کامل حفاظت می نماید.

۴-  یو پی اس UPS دارای پورت نرم افزاری بوده که با اتصال به کامپیوتر و اینترنت میتواند مقدار ولتاژ شبکه ، ولتاژ خروجی ، مقدار بارمصرفی و جریان ، فرکانس و میزان شارژ باتریها و دمای داخل یو پی اس UPS و تست باتریها و قابلیت ارسال فرمان خاموش سازی و یا راه اندازی مجدد یو پی اس UPS و قابلیت ارائه منحنی های گرافیکی از وضعیت برق و قابلیت تنظیم دما و مصرف و شارژ بحرانی و غیره را ارائه نماید.

۵- یو پی اس ها UPS به دلیل محدود بودن تعداد و نوع باتریها دارای زمان برق دهی(Backup Time ) کمتری هستند که با سینک شدن به ژنراتورکه دارای زمان برق دهی طولانی می باشد ، این مشکل مرتفع می گردد .

مقایسه یو پی اس UPS و ژنراتور

یو پی اسUPS برای تامین انرژی در زمان قطع برق به باطریها وابسته هستند .

باطریهای UPSیو پی اس عمدتاً باطریهای سیلد لید اسید  SEALED LEAD ACIDساکن بوده  که این باطریها به تبع مشخصات بسیار خوب و طول عمر مفید بالا و بی نیازازسرویس و نگهداری بوده ولی قیمت این نوع باتری ها نسبتاً گران است.

به همین دلیل باعث استفاده از UPS یو پی اس به همراه ژنراتور می گردد. چراکه با استفاده از ژنراتور تا زمانی که سوخت داخل تانکر ژنراتور باشد می توانیم برق تولید نماییم  .

در این صورت زمان استفاده از باتری , زمان کوتاهی خواهد بود و در نتیجه یو پی اس UPS به باتریهای کم حجم تر , ارزانتر و با طول عمر بالاتر احتیاج دارد.

بطور کلی در صورت بکار گیری همزمان از ژنراتور و یو پی اس UPS خلع نبود برق جبران شده و نوسانات و نویزهایی که می توانند به قسمتهای  نرم افزاری و سخت افزاری مصرف کننده ها آسیب برسانند حذف می شوند.

ژنراتور مناسب یو پی اس

برای انتخاب ژنراتور ابتدا باید اطلاعات کامل از مقدار بار مصرفی داشته باشیم و یا تمامی توان مصرف کننده ها را طبق مشخصات فنی آنها بررسی نمود ولی باید توجه داشت برای دستگاههای سلفی از جمله سیستم های موتوری مانند کولر ، تهویه ، و یخچال و موتور خانه ، و آسانسور و غیره باید حدوداً ۳ برابر توان نامی برای جریان لحظه راه اندازی محاسبه نمود .

UPS مناسب برای ژنراتور

توان ژنراتور باید ۲ برابر توان نامی یو پی اس  UPSدر نظر گرفته شود،چرا که فرض کنید که توان یو پی اس UPS و ژنراتور برابر باشد و باری به اندازه حداکثر توان خروجی یو پی اس UPS به آن  متصل گردد در این حالت ، با قطع برق شهر، یو پی اس UPS توسط باطریها ، برق مصرف کننده ها را تامین می نماید .

با روشن شدن ژنراتور ( در صورت داشتن یک ژنراتور متوسط یا خوب ) یو پی اس UPSتشخیص می دهد که برق مناسب با فرکانسی در بازده عملکرد یو پی اس UPS به آن متصل شده است ، لذا یوپی اسی UPS برق مصرفی را از ژنراتور می گیرد .

به محض انتقال قدرت از باطریها به ژنراتور ، جریان کشیده  شده باعث فشار مضاعف به روی روتور دینام و به تبع آن کم شدن دور موتور ژنراتور و پائین آمدن مقدار ولتاژ تولید شده به همراه تلرانس شدید درمیزان فرکانس برق تولیدی می گردد .

البته ژنراتورها طور ی طراحی شده اند که درچنین مواقع با تغییر در مصرف سوخت و افزایش توان سعی در برطرف کردن این نقیصه می نماید اما زمان لازم جهت ثبات وضعیت ژنراتور خیلی زیادتر از محدودۀ مجازی است که یو پی اس UPS برای آن طراحی شده است.

لذا بلافاصله مجدداً UPS توان مصرفی را به باطریها انتقال می دهد و این وضعیت آنقدر ادامه پیدا میکند تا باطریها خالی شده ویا دستگاه UPSیو پی اس و ژنراتور صدمه دیده و از مدار خارج گردند .

یو پی اس UPS سازگار با ژنراتور

با توجه به نوع کارکرد مکانیکی ژنراتور عمدتاً ولتاژ و فرکانس خروجی ژنراتور ثابت نبوده و دائم در حال تغییر و در بعضی مواقع ، تغییرات سریع در فرکانس دارد ( البته در بعضی از ژنراتورهایی که عمدتاً ژنراتورهای بزرگی هستند نوسانات فرکانس و ولتاژ کمتر دیده می شود )

لذا حتماً باید ازیو پی اس های UPS استفاده گردد که دارای دامنه باز ولتاژ و فرکانس ورودی بوده که یو پی اس UPS ON LINE DOUBLE CONVERSION شرکت ایمن توان می تواند بهترین گزینه برای این مورد باشد چرا که دارای دامنه باز فرکانس ورودی از ۴۶ الی ۵۴ هرتز و ولتاژ ۱۳۰ تا ۳۰۰ ولت می باشد .

با توجه به دارا بودن انواع فیلترها جهت حذف نویز در ساختار این دستگاهها، بهترین انتخاب جهت ایجاد بالاترین سطح ایمنی برای سیستمهای حساس –سرورها –تجهیزات پزشکی – آزمایشگاهی دیتا سنترها و مراکز نظامی و غیره می باشد .

یو پی اس های UPS ایمن توان با بهره گیری از بالاترین سطح کیفی ساخت و تولید ، درانواع رنجها و توانهای موجود وقابلیت سنکرون شدن با ژنراتورها را دارا بوده و باعث کم شدن هزینه های نگهداری و خرید باطری با آمپر ساعت بالا می گردد.

یو پی اس و ژنراتور با ضریب اطمینان بالا

باید توجه داشت درمراکزی که عملکرد صحیح و به موقع و دائمی دستگاهها بسیار هائز اهمیت می باشد و درهیچ حالتی نباید برق سیستمها قطع گردد مانند بیمارستانها ، دستگاههای اتاق عمل و یا سرورهای اصلی بانک ها ، وزارت خانه ها و مراکز نظامی و یا شبکه های اطلاع رسانی Online و برخی دیگر از مراکز باید حتماً از سیستم ژنراتور مرکزی به همراه سیستم Emergency و UPS مجهز به Bypass اتوماتیک به همراه کابینت باتری برای حداقل یک ساعت برق دهی Backup Time استفاده گردد.

چرا که اگر به هر دلیلی برق شهر قطع و ژنراتور در مدار قرار نگیرد UPS بتواند به مدت یک ساعت از سیستم های حساس پشتیبانی نماید .

در صورتی که UPS دچار مشکل گردد کلید اتوماتیک Bypass برق ژنراتور را به مصرف کننده انتقال می دهد و اگر بخواهیم باز ضریب اطمینان را بالاتر ببریم می توانیم از سیستم پشتیبان Redundant استفاده نماییم .

یعنی یک یو پی اس UPS دیگر با همان مدل وتوان بعنوان پشتیبان Redundant به یو پی اس UPS اصلی متصل نمود که در صورت هرگونه مشکل برای یو پی اس UPS شماره یک یو پی اس UPS شماره دو بدن وقفه و قعطی وارد مدار گردد.

این سیستم گونه ای طراحی شده است که میزان قطعی برق برای مصرف کننده به حداقل می رسد .

قیمت یو پی اس
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟