یو پی اس چیست؟

معرفی یو پی اس UPS

یو پی اس ups مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منبع تغذیه بدون وفقه است.

کاربرد یو پی اس UPS
  • یکی از مهمترین کارایی های یو پی اس (UPS) زمانی است که به هر دلیلی برق شهر قطع شود در این صورت دستگاه یو پی اس UPS بدون وقفه وارد مدار شده و برق مصرفی را تامین نموده به گونه ای که دستگاه مصرف کننده خاموش یا Reset نگردد.
  • دستگاه یوپی اس UPS دارای فیلترهای الکتریکی و الکترونیکی می باشد. این امر باعث حذف نویزها و نوسانات برق شهر می شود . مصرف کننده ها را در مقابل رعد و برق و ولتاژ بالا ( High Voltage )محافظت می نماید و برقی یکنواخت با شکل موج یکسان به مصرف کننده می دهند.
  • دارای تثبیت کننده ولتاژ (AVR : Automatic Voltage Regulator) است. بصورتی که اگر مقدار ولتاژ ورودی (برق شهر) تغییر نماید در خروجی دستگاه یو پی اس UPS همیشه ولتاژ ۲۲۰ ولت را خواهیم داشت.
  • یو پی اس ها UPS نویزها و نوسانات خط تلفن و مودم را نیز اصلاح می کنند.
نیاز به یو پی اس UPS: آیا به یو پی اس نیاز دارم؟

دستگاه یو پی اس UPS تقریبا” برای تمام دستگاههای حساس برقی مورد نیاز می باشد . چه در منازلی که دارای یک عدد کامپیوتر بوده و یا در شرکتها و ادارات بزرگ که چندین سرور کامپیوتر , پرینتر, فکس, اسکنر , تلفن سانترال , سیستم های حفاظتی ویا در مراکز تحقیقاتی , آزمایشگاهی و پزشکی و ….. می باشد.

چرا که درزمان نبود برق شهر بتوان از این سیستم ها استفاده نمود و در زمان وصل برق شهر با کمک یو پی اسUPS از آسیبهای جدی برق شهر به سیستم ها جلوگیری نمود.

به طور خلاصه با داشتن یو پی اس می توان اطمینان داشت که یک برق پایدار و بدون نویز و نوسان در شبکه برق مجموعه داریم که از هرگونه آسیب برقی در امان خواهیم بود .

باید خاطر نشان کرد در بعضی از سیستمها مانند دستگاههای آزمایشگاهی و دستگاههای حساس پزشکی در صورت داشتن شکل موج نا مناسب و اعواج ، دستگاه به درستی کارنمی کنند ودر جواب آزمایش ها و کارائی خود دچار اشتباه و خطا می گردد .

توان یوپی اس UPS

یو پی اس ها (UPS) دارای توانهای مختلفی می باشند که نسبت به میزان توان بار مصرفی , محاسبه و طراحی می گردد که معمولا” توان این دستگاه با واحد ولت آمپر (VA) نشان داده می شود، که رنجهای متداول دربازار به این صورت می باشد : ۶۰۰VA,1KVA,1.5KVA,2KVA,3KVA,6KVA,10KVA,15KVA,20KV, ….

که در نوع انتخاب و محاسبه توان دستگاههای یو پی اس در قسمت مقالات توضیحات کامل داده شده است .

زمان برق دهی یو پی اس (Back up Time UPS)

زمان برق دهی دستگاه یو پی اسUPS پس از قطع برق شهر متناسب با مقدار ظرفیت باتریهای سیلد لید اسید (Sealed Lead Acid) است که به آنها متصل می شوند . واحد باتریها آمپرساعت (AH) بوده که نسبت مستقیم با زمان برق دهی دارند .

با توجه به نوع و تعداد باتریهای متصله با آن متفاوت می باشد حال با توجه به انتخاب آمپر ساعت باتریها ی یو پی اس ، می توان زمان برق دستگاه یو پی اسUPS را تعیین کرد .

محاسبات زمان برق دهی ( Back up Time) در مقاله محاسبه توان یو پی اس مورد نیاز به صورت کامل توضیح داده شده است .

قرارگیری باتری یو پی اس UPS

نحوه قرارگیری باتریها به همراه دستگاه یوپی اس به سه حالت به شرح ذیل می باشد .

  1. باتریها داخل دستگاه یو پی اس قرار می گیرند (UPS Internal) (باتری داخل).
  2. باتریها درکنار یو پی اس و در داخل کیس یا کابینت باتری جداگانه قرار می گیرند (UPS External) (باتری خارجی)
  3. در بعضی مواقع یو پی اس ها قابلیت نصب باتری داخلی و خارجی را بطور همزمان دارند.
نصب یو پی اس UPS

نصب یو پی اس ها UPS در رنجهای توان پایین با توجه به رعایت کردن مفاد دفترچه راهنما (User Manual) توسط مصرف کننده میسر می باشد .

ولی جهت نصب دستگاههای با توان بالا و با باتری خارجی ( External) حتما” باید توسط متخصصین این امر صورت گیرد .

چرا که در دستگاههای یو پی اس با ولتاژDC بالا ( تعداد باتری زیاد ) احتمال خطر برق گرفتگی زیادی وجود دارد که توصیه می گردد که حتماً نصب این نوع یو پی اس ها و کابینت باتری ، توسط کارشناسان فنی این شرکت انجام گردد .

فروش-یو-پی-اس

0
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟