نصب و راه اندازی یو پی اس و استابلایزر

شرکت ایمن توان ،برای نصب و راه اندازی دستگاه یوپی اس و استابلایزر پس از اینکه اطمینان حاصل شد محل و سیم کشی و تابلوهای ورودی و خروجی طبق نقشه و جدول که توسط این شرکت به حضور ارسال می شود آماده باشد کارشناسان این شرکت جهت نصب و راه اندازی به محل اعزام می گردد .

همانطور که در قسمت حفظ و نگهداری یوپی اس هم اشاره شد محل قرارگیری یوپی اس باید عاری از هرگونه گرد وغبار و دارای تهویه دمای مناسب بوده و اطراف دستگاه یوپی اس نیز باید حداقل ۲۰ سانتی متر آزاد باشد .

در جدول ارسالی قبل از نصب نوع کابل برای ورودی و خروجی یو پی اس وتابلوهای لازم ( مانند تابلوی ورودی و خروجی یوپی اس و غیره … ) نسبت به نوع یوپی اس آن مجموعه مشخص می گردد که در صورت تمایل می توانید خودتان محل را طبق مندرجات فوق آماده نموده و در غیر اینصورت این شرکت می تواند موارد لازم جهت نصب یوپی اس را انجام دهد .

نصب سری :

همانطور که به اختصار گفته شد عمدتاً باتریها یا به صورت سری و یا به صورت موازی نصب می شوند که در حالت سری قطب مثبت باتری اولی به قطب منفی باتری دومی و به همین منوال به تعداد باتریها این روند ادامه پیدامی کند که در نهایت دو قطب، منفی از باتری اولی و مثبت از باتری آخری باقی می ماند که مجموعه ولتاژ باتریها را دارد و جریان باتریها ثابت می باشد ، یعنی اگر ۲۰ عدد باتری ۱۲ ولت ۱۰۰آمپر را با هم سری کنیم در مجموع ۲۴۰ ولت ۱۰۰آمپرخواهیم داشت .

نحوه قرارگیری ونصب کابینت باتری

نصب موازی :

در حالت موازی قطبهای مثبت باتریها به هم و قطبهای منفی نیز به هم نصب می گردد که درنهایت یک سر مثبت و یک سر منفی خواهیم داشت که در این نوع نصب ، ولتاژ ثابت و مقدار ظرفیت (AH) باتریها با هم جمع می گردد و برای مواردی که نیاز داریم ظرفیت مقدار بک آپ تایم بیشتری استفاده نماییم و ولتاژ ثابتی داشته باشیم استفاده می نماییم،یعنی اگر۲۰عدد باتری ۱۲ ولت ۱۰۰آمپر را به هم موازی کنیم در مجموع ۱۲ ولت ۲۰۰۰ آمپر خواهیم داشت .

نصب موازی باتری

نصب سری موازی:

در بعضی از مواقع نیاز است که باتریها بصورت سری موازی به هم متصل گرد ، بطور مثال یک UPS به توان ۱۰ کیلو ولت آمپربا ولتاژ۲۴۰ ولت DC داریم که دارای ۲۰عدد باتری ۱۲ ولت ۱۰۰آمپر به هم سری شده اند . حالا که نیاز داریم بک آپ تایم آن دو برابر شود در این حالت باید ۲۰عدد باتری ۱۲ ولت ۱۰۰آمپر دیگر با هم سری و در نهایت با باتری های قبلی موازی نماییم که ولتاژ ۲۴۰ ولت و با ظرفیت ۲۰۰ آمپر ساعت گردد که در نتیجه زمان بک آپ تایم نیز دوبرابر می گردد .

سری موازی

موارد مهم در نصب باتری یو پی اسUPS

همانطور که توضیح داده شد نصب باتریهای یوپی اس عمدتاً به صورت سری انجام می گردد که در نصب باتریها باید به یک سری از مسائل ایمنی به خصوص در نصب کابینت باتریهای با ولتاژ بالاتر از ۱۰۰ولت توجه نمود چرا که برق باتری ها، مستقیم (DC) بوده و از لحاظ برق گرفتگی، بسیار خطرناک تر از برق شهر(AC) می باشد.

به همین منظور جهت رعایت مسائل ایمنی ( بطور مثال برای نصب ۲۰ عدد باتری در یک کابینت ) باید به نحوۀ زیر عمل نمود :
ابتدا باید کلیه باتری ها را در داخل کابینت به صورتی که دو قطب غیر همنام باتریها نزدیک هم باشد کنار هم در طبقات قرار می دهیم ( در کابینت باتریهای ایمن توان نقشه چیدن باتریها و نصب باتریها موجود می باشد ).

حتماً باید دقت گردد بیش از یک نفر همزمان باتریها را نصب ننمایند و کارشناس نصب باتری هیچگونه اشیاء فلزی از قبیل انگشتر ساعت و غیره در دست نداشته باشد و تمام ابزار آلاتی که استفاده می نماید باید دارای محافظ و عایق بندی شده باشند که در هنگام کار باعث اتصال کوتاه نگردد.

پس از کنار هم گذاشتن باتریها شروع به بستن اتصالات بین قطب های مثبت و منفی می کنیم و باید دقّت شود در مرحله اول بیش از شش عدد باتری به هم سری نگردد تا ولتاژ حداکثر ۷۲ ولت باشد تا خطر برق گرفتگی نداشته باشد و پس از اینکه کلیه باتریها طبقات را به هم متصل نمودیم اولین و آخرین سر قطب باتریها را به فیوز کابینت باتری متصل می نماییم .

فیوز کابینت را قطع می نماییم سپس با احتیاط بسیار طبقات باتری را به هم متصل نموده و دقت گردد که اتصالات بسیار محکم بوده و حتماً از واشر خاردار برای محکم بودن اتصال بطوریکه بین کابلشو و سرباتری نباشد استفاده گردد .
بطور معمول از کابل قرمز برای قطب مثبت و کابل مشکی و یا آبی برای قطب منفی استفاده می گردد و قطر این کابل ها طبق دفترچه راهنما یو پی اس ( UPS ) نسبت به ولتاژDC مشخص می گردد .
پس از نصب باتریهای یو پی اس ، ولتاژ خروجی کابینت باتری را توسط ولتمتر (ولتمتر در حالت DC قرار گیرد) باید اندازه گیری کرد و دقت شود که پراپ مثبت روی کابل قرمز و پراپ منفی ولت متر برروی کابل مشکی یا آبی قرار گیرد و ولتاژ مورد نیاز ( طبق مطلب شارژبیش از حد ) با مقداری بیشتر نشان داده شود که بطور مثال درکابینت ۲۴۰ ولت ۲۷۶ولت می باشد و عدد دیده شده در ولتمتر نباید منفی باشد ، در صورتیکه عدد منفی باشد قطب مثبت ومنفی باتریها به کانکتور دستگاه برعکس نصب شده که این حالت بسیار خطرناک و احتمال آسیب رسانی به دستگاه وجود دارد که باید حتما اصلاح گردد ، حال کابینت باتری آماده بوده و قابلیت اتصال به دستگاه متعلقه را دارد . 

تست و بررسی باتریها در زمان کار کرد یو پی اس ( UPS ) :

به باتریهایی که در حال کارکردن می باشد باید به صورت دوره ای بازدید وسرکشی کرد علی الخصوص در کابینت باتریهایی که دارای ولتاژ بالایی هستند ( تعداد باتری آن ها بیش از ۱۰عدد می باشد) حداقل هر۳ الی ۴ ماه یکبار به این باتری سرکشی نمود ، چراکه اگر یکی از این باتریها به هر دلیلی خراب گردد ، چون با باتریهای دیگری سری شده اند به همان مقدار جریانی که باترهای سالم دریافت می کنند باتریهای خراب نیز همان جریان را دریافت می کنند که این امر باعث گرم شدن باتری می گردد وسوپاپ آن بازمی گردد و گازهای داخلی آن خارج می شود .

اگر این روند به مدت طولانی انجام گردد احتمال مشتعل شدن باتری نیزمی باشد که این امر بسیار خطرناک و باعث آتش سوزی در محل نیز می گردد لذا از این رو بازدید دوره ای برای اندازه گیری ولتاژ تک تک باتریها بسیارهائز اهمیت می باشد . ( باید خاطرنشان کرد چون ولتاژ کابینت بالا است با خراب شدن ۱یا۲ عدد باتری ، دستگاه UPS خاموش نمی شود و شارژر دستگاه UPS به روند شارژ خود ادامه می دهد. )

استابلایزر-چیست
استابلایزر-چیست

0
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟