نحوه عمکلرد باتری یو پی اس UPS

نحوه عملکرد باتری بطور ساده به این صورت می باشد که اگر دو عدد فلز غیر هم نام ( الکترود ) را در مایع اسید ( الکترولیت) قرار دهیم بین دو الکترود جریان برقرار می شود.
 یعنی الکترود مثبت ، یونها را به خود جذب کرده و با الکترون مثبت و یا همان اکسید سرب (Pbo2)ترکیب می شود و باعث به وجود آمدن پتانسیل الکتریکی در دو سر قطب منفی و مثبت باتری می گردد .
در زمان شارژ در قطب مثبت ، سرلفات سرب با آب ترکیب و اکسید سرب و یونهای هیدروژن تولید می کند و هیدروژن تولید شده توسط الکترود مثبت به سولفات سرب وارد واکنش شده و یون HSOU تولید می کند که دقیقاً این واکنش در زمان دشارژ  به صورت برعکس انجام می گردد.


سلول یا خانه های باطری Battery cell


هر الکترون مثبت و منفی به همراه الکترولیت ( جداکننده آغشته به الکترولیت ) را یک سلول می گویند که هر سلول می تواند حدود ۲ ولت برق تولید نماید که در صورت نیاز به ولتاژ بالاتر باید تعداد خانه ها را زیاد و به یکدیگرسری کرد بطور مثال اگر باتری ۶ ولتی نیاز داریم باید ۳ عدد سلول و برای باتری ۱۲ ولتی ۶ عدد سلول در نظر گرفت که به طور سری به هم متصل گردند. (جهت سری کردن ، الکترون منفی هر سلول به الکترون مثبت سلول دیگر متصل می گردد که در نهایت یک قطب مثبت و منفی باقی می ماند .)

how-does-sla-works1

ظرفیت ذخیره باتری (آمپر ساعت) – Battery storage capacity

همانطور که گفته شد تعداد سلول ها نشان دهنده ولتاژ باتری می باشد و ضخامت و بزرگی تعداد صفحات الکترونها در هر سلول ، ظرفیت باتری را مشخص می نماید .   

  ظرفیت باتریها با واحد آمپر ساعت (AH) مشخص می گردد ، یعنی در دمای مشخص در زمان دشارژ از یک باطری در حالت شارژ کامل در یک ساعت چه آمپری می توان دریافت کرد و یا به عبارت دیگر حاصل ضرب شدت جریان آمپر (A و زمان ) ساعت (H معادل ظرفیت ذخیره باتری به واحد آمپر ساعت (AH)   می باشد . )

باید توجه داشت که این آزمایش در باتری سیلد لید اسید در دمای ۲۶ درجه بوده و تا زمانی ادامه پیدا می کند که ولتاژ باتری ۱۲ولت به۱۰٫۵ ولت برسد و  بطور مثال از یک باتری (۷AH)  می توان ۷ آمپر به مدت یک ساعت دریافت نمود  ( البته مورد فوق به طور مثال بوده که مقدار ولتاژ حداقل ، در هر باتری متفاوت می باشد که این  مقدار در جداول و مشخصات فنی  توسط شرکتهای سازنده برای هر محصول قید می گردد  .)

ابعاد و وزن باطریها

ابعاد باتریها نسبت به آمپر ساعت آنها متفاوت می باشد ولی اکثر باتریها نسبت به آمپر ساعت ، ابعاد استانداردی داشته  و وزن این باتریها ( با توجه به اینکه از چه متریالی ساخته شده اند ) نباید از یک سری استانداردها پایین تر باشد .

زیرا پایین بودن وزن باتریها نشان دهنده نازک بودن و یا استفاده از آلیاژی دیگر به غیر از سرب در الکترودها می باشد که این امر نشان دهنده کم بودن زمان بک آپ تایم و طول عمر مفید باتریها می باشد .

how-does-sla-works2

قیمت باتری یو پی اس
قیمت باتری یو پی اس
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟