ساختار باتری یو پی اس ups

باتری مناسب برای UPS باتری سیلد لید اسید بوده که کلمه سیلد« SEALED» به معانی مهر و موم شده( وکیوم) وکلمه لید «LEAD»به معنای سرب بوده که واژهsealed lead acid به معنای باتری سربی اسیدی کاملاً وکیوم شده وبسته می باشد.

همانطور که میدانید نام باتریها را از روی پلیت و الکترولیت آن نامگذاری می گردد .

اجزاء تشکیل دهنده باتری :  

۱-  بدنه باتری :

(Battery case & cover) جعبه باتری از جنس پلاستیک که عمدتاً از رزین های ABS  بوده و بسیار مقاوم در برابر حرارت ناشی ازمحیط و فعل و انفعالات خود باتری بوده و نیز عایق کامل جریان الکتریسته می باشد   .

 کیس باتری به طوری ساخته و طراحی شده که در پایین هر سلول یک  حوضچه قراردارد که املاح و مواد رسوب شده در آن ته نشین می شود تا موجت اتصال بین صفحات داخلی باتری نگردد چرا که ذرات داخل باتری رسانا می باشد.

در ساخت جعبه مسئله ای که بسیار حائز اهمیت می باشد عایق بندی جعبه و جلوگیری از هرگونه نشتی الکترولیت و گاز بوده که این امر باعث بالا رفتن امنیت و عمر مفید باتری می گردد .

همانطور که از نام آن پیداست  مهمترین ویژگی باتری سیلد لید اسید   SEALED LEAD ACID  بحث وکیوم باتری می باشد چرا که نشتی آن نه تنها باعث خرابی می گردد بلکه باعث آلودگی محیط اطراف نیز می گردد  .   

۲- صفحات باطری یا  پلیت (PLATE):

صفحات باتری عمدتاً به صورت مشبک بوده و الکترود  قطب مثبت (POS) از الیاژ کلسیم سرب اندود دارای اکسید سرب متخلخل به عنوان ماده فعال بوده و الکترود  قطب منفی (NEG)  از جنس سرب اسفنجی از آلیاژ کلسیم سرب می باشد .

بطور معمول  صفحات  منفی نازک تر از الکترود قطب مثبت می باشد .

۳- الکترولیت باتری  (Electrolyte Battery) :

محلولی است با قابلیت یونیزه شدن درداخل باتری جهت انجام فعل و انفعالات بین الکترونهای منفی و مثبت ، یعنی به عبارتی الکترولیت محلی است.

برای عبورالکترونها بین الکترودهای مثبت و منفی درزمان شارژودشارژ،که این محلول درباتریهای یو پی اس (سیلد لید اسید) ازاسید سولفوریک به غلظت ۲۵الی ۳۵درصد تشکیل می شود . (H2soy+H2o)

۴- جداکننده صفحات باطری سیلد لید اسید (separator ):

در باتریهای سربی اسیدی معمولی جداکننده مانعی است برای اتصال بین الکترونهای مثبت و منفی که جنس آنها معمولاً از PVC و سلوزی وپلی اتیلن و یا مواد شیمیایی دیگری می باشد که در این نوع باتری الکترولیت به صورت مایع آزاد داخل باتری می باشد .

ولی در باتریهای یو پی اس سیلد لید اسید SEALED LEAD ACID (AGM) از جداکننده ای به نام AGM (ABSORPTIVE GLASS MAL )   که از نوعی فایبرگلاس ذخیم با قابلیت جذب الکترولیت بالا و برگردان اکسیژن آزاد شده به واکنش را دارا می باشد دراین نوع باتریها ( سیلد لید اسید) الکترولیت  به صورت مایع و آزاد در داخل باتری نبوده بلکه جذب جدا کننده(Separator  ) می باشد که این امر باعث می گردد.

باتریها دارای عمر مفید بالا و قابلیت کارکرد در حالت ساکن  و در دمای متعادل اتاق بوده و در ضمن دارای راندمان نسبتاً بالایی می باشد. %۱۰) ± (۲۵Ċ/%۷۷f –  باتریهای سیلد لید اسید ژله ای SEALED LEAD ACID (GEL) شباهتی زیادی به باتری AGM داشته فقط به جای الکترولیت از ژله یا خمیر استفاده می گردد که دارای طول عمر بیشتر و قابلیت کارکرد در دمای پائین تر را دارد ولی قیمت این نوع باتری گرانتر می باشد .

۵- سرباطری یا ترمینال یو پی اس ( BATTERY UPS) TERMINAL  :

کلیۀ الکترونهای مثبت و منفی که با هم سری شده (توضیحات بیشتر دربند «سلول یا خانه های باتری » در نهایت دو قطب مثبت و منفی را تشکیل می دهدکه به  ترمینال یا  همان دو سرباتری متصل می گردد که قطب مثبت و منفی آن توسط رنگ و یا علامت (+ و – )مشخص می گردد و به فراخور نوع باتری دارای اشکال متفاوتی بوده که در باتریهای آمپر پائین قابلیت نصب به فیش و درموارد دیگر قابلیت نصب پیچ و مهره می باشد. )

معمولاً درب باتریهای استارتی به صورت استوانه ای می باشد( برای جلوگیری از سولفاته شدن و خوردگی ، سرباتریها حتماً باید دارای آبکاری بسیار مقاومی باشند و عمدتاً جنس سرباتریها از آلیاژ های مس می باشد . )

۶- سوپاپ یا دریچه :

همانطور که قبلاً نیزذکر شد باتریها بصورت وکیوم بوده و امکان خارج شدن هیچ گاز یا مایعی وجود ندارد و زمانی که گازبیش ازحد دراثرشارژ زیاد (over charger)  و یا دشارژ زیاد (over discharger)  بوجود می آید این سوپاپ عمل کرده و گاز زائد را از داخل باتری خارج می سازد و مقدار فشار داخلی مناسب برای عملکرد مطلوب و ایمنی را حفظ می نماید .

باید خاطر نشان کرد بالا رفتن مقدار فشار گاز داخلی بسیار خطرناک می باشد و گاهاً باعث انفجار باتری می گردد .

۷- قابلیت برگرداندن بخارات به واکنشات شیمیایی :

باتریهای سیلد لید اسید درب بسته بوده و نیاز به اضافه کردن آب و اسید ندارد زیرا گازها  و اکسیژنی که از الکترون مثبت آزاد می شود در مسیر فیبر شیشه ای miciro poron به سمت الکترون منفی می رود و دوباره با مواد شیمیایی ترکیب و به آب تبدیل می گردد در نتیجه آب و اسید باتری به چرخه بر می گردد و نیاز به اضافه کردن مجدد آب و اسید نمی باشد  .

۸- سلول یا خانه باطری Battery cell :

هر الکترون مثبت و منفی به همراه الکترولیت ( جداکننده آغشته به الکترولیت ) را یک سلول می گویند که هر سلول می تواند حدود ۲ ولت برق تولید نماید که در صورت نیاز به ولتاژ بالاتر باید تعداد خانه ها را زیاد و به یکدیگرسری کرد بطور مثال اگر باتری ۶ ولتی نیاز داریم باید ۳ عدد سلول و برای باتری ۱۲ ولتی ۶ عدد سلول در نظر گرفت که به طور سری به هم متصل گردند. (جهت سری کردن ، الکترون منفی هر سلول به الکترون مثبت سلول دیگر متصل می گردد که در نهایت یک قطب مثبت ویک قطب منفی باقی می ماند .)

نحوه نگهداری باتری یو پی اس
نحوه نگهداری باتری یو پی اس
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟