حفظ و نگهداری UPS و استابلایزر

پیشگیری یکی از ارکانهای اصلی و مهم برای بالا بردن طول عمر مفید و استفاده بهینه از هر دستگاه حساس الکترونیکی می باشد. بدین منظور مبادرت به حفظ و نگهداری انواع UPS و استابلایزر با توان و مارک های مختلف نموده ایم تا بتوانیم با نظارت مستمر و بررسی عملکرد دستگاه و سرویس به موقع آن، از هرگونه خرابی و یا بروز اشکال احتمالی جلوگیری نماییم که با عقد قرارداد حفظ و نگهداری پیرو نیاز مشتریان (بطور معمول به مدت یکسال) میتوان از مزایای فوق بهره مند شد.
در اینجا به نحوه عملکرد کارشناسان فنی این شرکت در زمان قرارداد حفظ و نگهداری به شرح ذیل اشاره می نمائیم :


الف ) بررسی وضعیت برق شهر

ابتدا برق ورودی ( برق شهر) توسط کارشناس فنی به طور کامل ائم از اندازه گیری مقدار جریان و ولتاژ هر فاز به صورت مجزا ، وضعیت سیستم ارت و نحوه تقسیم بار سه فاز و نوسانات برق و داشتن استابلایزر و یا ژنراتور رامورد بررسی قرار داده و کلیه موارد را به صورت مکتوب برای هر قسمت ثبت و بایگانی می نماید .


ب) بررسی وضعیت UPS

1- بررسی وضعیت کلی در حالت برق شهر اعم از حالت BY Pass سوئیچ روی برق شهر(Static Switch) و صحت عملکرد فیلترهای ورودی و خروجی و شارژر دستگاه و وضعیت شارژر باطریها

2- بررسی وضعیت کلی در حالت اینورتر (Backup Mode)

3- بررسی وضعیت خروجی فرکانس در تمام حالات بالا .

4- در هر سرویس دوره ای دستگاه بطور کامل خاک گیری و سرویس می گردد که این امر باعث بالا رفتن راندمان و طول عمر مفید دستگاه می گردد.


ج) بررسی وضعیت باطری :

علی رغم آنچه معمولاً تصور می گردد، باتریهای Sealed Lead Acid نیاز به بازدید دوره ای و چکاپ کلی با سیکل زمانی منظم دارند که در همین راستا این شرکت با طرح برنامه ریزی به شرح ذیل عمل می نماید :  

1-مشخص کردن صحت سیکل کامل شارژ و دشارژ باتریها

2-بهترین حالت برای باتریها، یکسان بودن وضعیت شارژر باتریها می باشد به همین دلیل کارشناس فنی شرکت ابتدا کلیه باتریها را شماره گذاری کرده و ولتاژ یک به یک باتریها را اندازه گیری کرده و پس از 20دقیقه بک آپ مجدداً ولتاژ باتریها اندازه گیری وباتریهایی که افت ولتاژ بیشتری داشته اند علامت گذاری می شود .

3- باتریهای علامت گذاری شده پس از هماهنگی با مسئول ذیربط تعویض و مجدداً سیکل تست عیب یابی تکرارمیگردد، تا اگر باتری با درصد بازدهی کمتری نیز وجود داشته باشد مشخص و در نهایت همگی آنها تعویض شود .

4- محکم بودن اتصالات باتری و سولفات نشدن سر باطریها در هر دوره سرویس، چکاپ کامل می شود و در صورت بروز این گونه موارد، مشکل مرتفع می گردد.


د) بررسی وضعیت سیم کشی خروجی UPSو بار مصرفی :

1-تست کامل سیم کشی خروجی از لحاظ مجزا بودن سیم کشی نسبت به برق شهر ( ایزولاسیون کامل سیم کشی خروجی از فاز و نول برق شهر )

2-بررسی مقداربار مصرفی نسبت به توان خروجی و مشخص نبودن در صد بار مصرفی و نوع و تعداد بار مصرفی می باشد.

3- در هنگام بررسي بار مصرفي توسط كارشناس ، در صورت رويت دستگاه هايي از قبيل: پول شمار ايستاده و پرينترهاي ليزري , دستگاه فتوكپي  , بخاري برقي و... كه بار سلفي دارند از مدار خروجی UPS خارج می گردد.

در صورت شارژ بودن باتریها برق ورودی به مدت کوتاهی قطع و کارکرد صحیح UPS به رویت مسئول مربوطه می رسد . 


ه)بررسی محل قرارگیری UPS :

    یکی از مسائل حائز اهمیت محل قرارگیری UPS می باشد. این محل بایستی عاری از گرد و خاک و دارای هواکش مناسب و دمای متعادل و حداقل رطوبت بوده و فضای اطراف UPS حداقل به فاصله 10cm باید خالی باشد .

 

و) برگه فرم بازدید سیستم برق و UPS و استابلایزر

      در هر سرویس دوره ای توسط کارشناس فنی در نهایت فرم بازدید که در آن تعداد، مدل ، مارك و ولتاژ ورودی و خروجی UPS و نوع سیم کشی (ایزوله بودن و تعداد سیم کشی خروجی UPS ) و وضعيت شارژر ، اینورتور ، بار مصرفی ، باطریها، ولتاژ سه فاز برق شهر(R.S.T) و ارت (چاه ارت ، ولتاژ نول و ارت و سیم کشی) قید می شود و در صورت مشاهده هرگونه مشکل  در سیم کشی و یا برق ورودی به مسئول ذیربط گزارش داده شده تا جهت رفع عیب تصمیمات لازمه اتخاذ گردد.

بر روی هر UPS یک برچسب با شماره سرویس که مطابق با شماره برگه فرم بازدید بوده نصب مي گردد. اين برگه حکم شناسنامه دستگاه را داشته و در صورت نياز می توان به پرونده آن رجوع و مشخصات لازمه را بدست آورد .