تفاوت باتری یو پی اس و باتری خودرو

برای آنکه بتوانیم باتری یو پی اس و باتری خودرو را با هم مقایسه کنیم ، بهتر است اول درباره مشخصات هر دو مدل توضیحاتی را به اختصار بدهیم .

باتری خودرو :

باتری خودرو در کشور ما با نام های مختلف مانند باتری ماشین ،باتری اتمی ، باتری تر ،باتری استارتی و باتری اسیدی سربی شناخته می شود . اجزای باتری تشکیل شده است:

 ۱-پوسته که قالبا از جنس پلی کربنات و پروپلین است و جنس مقاوم و سختی دارد .

۲- صفحات الکترود از جنس الیاژ سرب و کلسیم می باشد.

۳ – الکترولیز از اسید سولفوریک ۶۵% تشکیل شده است.

 ساختار باتری به گونه ای است که صفحات الکترود کاملا در اسیدسولفوریک غوطه ور می باشد که این نوع باتری به دو دسته تقسیم می شود :

باتری اسیدی یا باتری تر:

در باتری اسیدی یا باتری تر هر سلول باتری دارای درب مجزا جهت افزودن آب مقطر می باشد به طوری که اکر مقدار آب باتری کم و به تبع آن درصد اسید باتری زیاد گردد ، بتوان به آن آب مقطر مورد نیاز را اضافه نمود تا عملیات الکترولیت به خوبی انجام پذیرد.

باتری اسیدی یا باتری تر

باتری خشک یا باتری اتمی :

در باتری خشک یا اتمی درب باتری آنها کاملا بسته بوده ودر این نوع باتری نیاز به اضافه نمودن آب مقطر یا اسید نمی باشد و جهت  مشخص شدن صحت و سالم بودن باتری معمولا یک نشانگر روی باتری وجود دارد .

باتری خشک یا باتری اتمی

باتری یو پی اس :

باتری یو پی اس همانطور که در سرفصل باتری یو پی اس گفته شده است باتری های یو پی اس همان باتری سیلد لید اسید(sealed lead acid) می باشد . این نوع باتری ها از نوع باتری ساکن و کاملا وکیوم شده می باشد .

طراحی آن به گونه ای است که  امکان هیچگونه نشت مایع الکترولیز و گاز وجود ندارد و بسیار مناسب برای محیط های سربسته می باشد .

باتری یو پی اس

الکترولیز این نوع باتری داخل پد ها و الیاف مخصوصی که بین صفحات سربی وجود دارد می باشد و صفحات الکترودها مانند باتری ماشین داخل اسید شناور نیستند . اساسا باتری های یو پی اس به گونه ای عمل می کنند که بتوانند در زمان دشارژ با آمپر پایین تر و زمان طولانی تری برق لازم را تهیه نمایند .

بهترین حالت برای شارژ این نوع باتری با کمتربن مقدار جریان و زمان بیشتر می باشد که زمان و مقدار سیکل شارژ و دشارژ هر باتری در کاتالوگ و مشخصات فنی آن ذکر شده است .

تفاوت باتری یو پی اس و باتری خودرو :

تفاوت باتری یو پی اس و باتری خودرو در این است که در باتری اتومبیل به علت جریان لحظه ای که در زمان استارت اتومبیل از باتری کشیده می شود این نوع باتری باید توانایی تولید جریان زیاد در مدت کوتاهی داشته باشد به همین دلیل دارای تعداد صفحات بیشتر و مقدار الکترولیز زیادی (به طوری که داخل باتری پر از محلول اسید سولفوریک است ) می باشد تا بتواند جریان لحظه ای لازم را تامین نماید و در زمان کوتاهتری باید باتری مجدد شارژ گردد تا آماده استارت احتمالی دیگر باشد .

از این رو سیکل شارژو دشارژ باتری اتومبیل کاملا با باتریهای یو پی اس یا همان باتری سیلد لید اسید بسیار متفاوت می باشد ، شارژرهای موجود در یو پی اس برای باتری های سیلد لید اسید طراحی و دقیقا با سیکل شارژ و دشارژ باتری یو پی اس ups منطبق بوده و به مقدار متناسب باتری سیلد لید اسید را شارژ می نماید .

همانطور که در مطالب فوق بیان گردید ، با توجه به متفاوت بودن نوع سیکل جریان دهی دستگاه شارژر یو پی اس ups با باتری خودرو توصیه نمی گردد که باتری ماشین به دستگاه یو پی اس ups متصل گردد ، چرا که زمان برق دهی باتری یو پی اس backup time  و طول عمر مفید باتری به شدت کمتر می شود.

دلیل دیگری که توصیه نمی گردد از باتری ماشین برای یو پی اس استفاده گردد وکیوم نبودن این نوع باتری ها        می باشد. همانطور که توضیح داده شد به دلیل عدم انطباق سیکل شارژ و دشارژ باتری با شارژر دستگاه یو پی اس امکان بالارفتن دمای باتری می باشد .در این صورت گاز و بخارات داخل باتری و در بعضی اوقات مایع داخل باتری به بیرون نشت می نماید که این برای فضاهای بسته نامناسب و خطرناک می باشد . 

آیا می توان از باتری ماشین برای یو پی اس استفاده نمود ؟

همانطور که در مطالب فوق بیان گردید ، با توجه به متفاوت بودن نوع سیکل جریان دهی دستگاه شارژر یو پی اس ups با باتری خودرو توصیه نمی گردد که باتری ماشین به دستگاه یو پی اس ups متصل گردد ، چرا که زمان برق دهی باتری یو پی اس backup time  و طول عمر مفید باتری به شدت کمتر می شود.

دلیل دیگری که توصیه نمی گردد از باتری ماشین برای یو پی اس استفاده گردد وکیوم نبودن این نوع باتری ها می باشد. همانطور که توضیح داده شد به دلیل عدم انطباق سیکل شارژ و دشارژ باتری با شارژر دستگاه یو پی اس امکان بالارفتن دمای باتری می باشد .در این صورت گاز و بخارات داخل باتری و در بعضی اوقات مایع داخل باتری به بیرون نشت می نماید که این برای فضاهای بسته نا مناسب و خطرناک می باشد .

باتری مناسب یو پی اس :

پیشنهاد می گردد برای دستگاه یو پی اس ، حتما از باتری سیلد لید اسیدsealed lead acid استفاده گردد تا با بهره گیری کامل از عمل کرد صحیح و عمر مفید بالاو امنیت بیشتر بتوان بهترین راندمان را از باتری یو پی اس داشته باشیم.

تشخیص باتری ماشین از باتری یو پی اس :

برای تشخیص این باتری از شکل ظاهری می توان  از سر پیلت باتری (سر قطب باتری) متوجه شد . در باتری های اتومبیل سر پیلت باتری به صورت سرب استاوانه ای می باشد و در باتری های یو پی اس (سیلد لید اسید )به صورت تخت و مستطیل شکل بوده و توسط پیچ و مهره به کابل شو متصل می شود .

با توجه به اینکه اسید داخل باتری ماشین شناور است ، در صورت تکان دادن باتری اگر احساس کردیم مایعی داخل باتری در حال تکان خوردن است ، این باتری ، باتری خودرو می باشد و اگر هیچ حرکت و صدایی از باتری مشاهده نشد ، باتری ، باتری یو پی اس (سیلد لید اسید) می باشد . در ضمن وزن باتری های یو پی اس نسبت به باتری های ماشین (در توان مشابه ) سنگین تر هستند .

باتری اسیدی یا باتری تر

0
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟