انواع استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ)

با توچه به نوع بار الکتریکی (lode) که به دستگاه استابلایزر متصل می گردد باید از استابلایزر (یا ترانس ولتاژ) مناسب استفاده نمود که به برخی از مدل های استابلایزر به شرح زیر اشاره می نماییم:

استابلایزر های تک فاز :

به استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) که دارای ورودی و خروجی تکفاز باشند، استابلایزر تک فازگفته می شود. این مدل از دستگاها خود به چند مدل دیگر تقسیم می شوند:

استابلایزرخانگی (ترانس محافظ) :

در این مدل از دستگاه ها بدلیل اینکه دستگاه های لوازم خانگی دارای حساسیت و توان مصرفی پایین تری می باشند ،از مدل استابلایزرهای تکفاز کوچک استفاده می گردد که معمولا توان آنها از ۱KVA تا ۳KVA بوده و دارای تثبیت ولتاژ در دامنه ۱۴۰V  تا۲۴۰V  می باشد .روی محصول

محافظ یخچال :

این مدل از استابلایزرها (تثبیت کننده ولتاژ) معمولا رومیزی بوده و در کنار مصرف کننده هایی مانند یخچال ، لباسشویی و سیستم صوتی و تصویری قرار می گیرد . تکنولوژی این مدل از استابلایزر ها هم می توانند رله ای و یا سرور موتور باشند .

تفاوت استابلایزر رله ای با سرور موتور :

برای اینکه بتوانیم درباره تفاوت این دو مدل استابلایزر صحبت نماییم بهتر است ساختار هر کدام از این مدل دستگاه ها را بهتر بشناسیم .

استابلایزر رله ای :

استابلایزر و یا تثبیت کننده ولتاژ رله ای با داشتن یک ترانس مبدل ولتاژ دارای خروجی های متعدد بوده که توسط رله ها، ولتاژ لازم را به خروجی دستگاه انتقال می دهند . این مدل استابلایزر با توجه به تعداد رله ها قابلیت افزایش و کاهش ولتاژ در خروجی به صورت پله ای (استیپ step) را دارند ، به طوری که ولتاژبرق شهردر صورت تغییر بین ۱۰ الی ۱۵ ولت داشته باشد ، استابلایزر در خروجی خود یک استپ تقویت یا تضعیف می نماید.استابلایزر رله ای

استابلایزر سروو موتور :

استابلایزر سرووموتور دارای ترانس حلقوی یا استوانه ای ای بوده که توسط یک موتور کوچک با ذغال در خروجی ، بر روی ترانس حرکت می کند که با توجه به نوع عملکرد این مدل دستگاهها، استابلایزر می تواند ولتاژ مورد نیاز را با دقت ۱% تامیین نماید و چون طراحی آن به صورت دینامیکی می باشد ،سرعت عملکرد بالایی ندارد .

استابلایزر سروو موتور

موارد استفاده استابلایزر رله ای یا استابلایزر سروو موتور :

با توچه به توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت برای محل هایی که دارای نوسانات زیاد بوده و سرعت تغییر ولتاژ حائز اهمیت می باشد باید از استابلایزر رله ای و برای دستگا های حساسی که مقدار ولتاژبرای آنها مهم می باشد باید از استابلایزر سروو موتور استفاده نمود .

قیمت استابلایزر قیمت استابلایزر رله ای و سروو موتور :

با توجه به مکانیزم مکانیکی و ترانس بزرگتر استابلایزر سروو موتور ،قیمت این مدل از دستگاهها نسبت به توان مشابه در مدل های استابلایزر رله ای گرانتر می باشد  .

استابلایزر صنعتی (۳ فاز):

به استابلایزرهایی که ورودی و خروجی  آنها دارای برق ۳ فازو برای دستگاهای صنعتی و دستگاهایی که برای مصرف خاصی به صورت سفارشی با مشخصات فنی خاص طراحی و ساخته می شود استابلایزر صنعتی گفته می شود.

استابلایزر صنعتی

معمولا این نوع اسابلایزرها سروو موتور بوده و دارای ترانس های حلقوی ستونی شکل هستند و دارای دامنه باز ولتاژ ورودی می باشند که شکل ظاهر آنها به صورت ایستاده (Stand) طراحی می شود.

 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟