انتخاب یو پی اس مورد نیاز

همانطور که در قسمت مقاله  یو پی اس چیست اشاره شد یو پی اس ها دارای مدلهای مختلفی هستند  که بر اساس نوع بار مصرفی باید مورد استفاده قرار گیرند . حال برای اینکه بتوانیم یو پی اس مناسب را با توجه به نیازمان اتنخاب نماییم بهتر است با برخی از مدل های یو پی اس به شرح ذیل آشنا شویم :

یو پی اس شبه سینوسی UPS Off line

بطور معمول برای دستگاههای غیر حساس از لحاظ  سیستم برقی مانند کامپیوتر (PC)  و روشنایی و غیره از دستگاههای یو پی اس شبه سینوسی  استفاده می نماییم.

یو پی اس لاین اینترکتیو UPS LINE INTERACTIVE

 برای دستگاهایی که دارای سیستم حساس بوده و نوع شکل موج برای آنها            حائز اهمیت باشد (مانند سرورها)  باید از یو پی اس های لاین اینتراکتیو        (UPS LINE INTERACTIVE) که دارای شکل موج کاملا سینوسی می باشند استفاده گردد.

یو پی اس آنلاین دابل کانورژن UPS ONLINE Double Conversion

 برای دستگاههای مصرفی که توان بالاترو یا دارای حساسیت بیشتری باشند (به طوری که حتی قطع برق کمتراز۳ میلی ثانیه درروند کاری آنها اختلال بوجود می آورد) باید از دستگاههای یو پی اس UPS Online Double Conversion استفاده گردد . این نوع دستگاه ها هیچ گونه قعطی برق در زمان سوییچ کردن )از برق شهر به برق باتری) ندارند وهمیشه به صورت آنلاین درمدارهستند.

دستگاههای با تکنولوژی ورودی و خروجی ”سه فاز به تک فاز‟ و”سه فاز به سه فاز‟ که معمولا در توان های بالای ۱۰KVA ساخته می شوند همگی دستگاهای آنلاین دابل کانورژن بوده و که خود این مدل از دستگاها با توجه به حساسیت مدل دستگاهای مصرفی دارای چند مدل ائم از”های فرکانسی ‟ ”‟high frequency لووفرکانسی‟ ”بدون ترانس‟  ” ‟Trans lass”ترانس بیس ‟” ‟ trans base، تکنولوژی IGBT  در خروجی ومدل ” ‟ Double IGBTوغیره می باشد که جهت انتخاب مناسب این نوع یو پی اس ,حتما باید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید .

محاسبه توان یو پی اس

ابتدا برای مشخص نمودن توان یو پی اس باید مقدارتوان دستگاهای مصرفی که نیاز است به یو پی اس متصل نماییم را داشته باشیم که عمدتا در لیبل مشخصات فنی  پشت دستگاهها ، توان مصرفی آن قید شده است .

با توجه به اینکه توان یو پی اس برحسب ولت آمپر (VA) محاسبه می شود ،اگر توان قید شده برروی دستگاه ها برحسب VAیا KVA  باشد کافی است توان همه دستگاهها را باهم جمع نموده و در نهایت با ضریب حدود ۳۰% بالاتر، توان و ظرفیت دستگاه یو پی اس  UPS را مشخص کرد واگر دستگاه مصرف کننده به صورت وات  W یا کیلوواتkw  قید شده باشد با در نظر گرفتن مقدار راندمان یا COSᵠ دستگاه یو پی اس می توان از فرمول زیر مقدار ولت آمپر آن را محاسبه کرد .

فرمول توان یو پی اس

برای تبدیل توان دستگاه ازوات W به ولت آمپرVA  از روش W = VA.COSᵠ باید استفاده کرد. به طور مثال اگر یک پاور کامپیوتر ۱۸۰۰ وات برای یو پی اس با پاورفکتور ۰٫۸ COSᵠ باشد .از طریق این فرمول می توانیم توان را محاسبه نماییم (VA=1800  ۰٫۸) که توان دستگاه معادل ۲۲۵۰ ولت آمپر می باشد و اگرتعداد کامپیوتر ها ۱۰عدد باشد مانند روش قبل توان های همه دستگاه ها را برحسب ولت آمپر با هم  جمع  می کنیم و توان دستگاه یو پی اس با ضریب حدود ۳۰% بالاتر مشخص می گردد  .

که برای مثال فوق جمع کل توان ها معادل ۲۲۵۰iولت آمپر می باشد که با احتساب ضریب حدود ۳۰% در صد معادل ۲۱۲۵  ولت می باشد که یک دستگاه ups  با توان ۳۰۰۰ ولت آمپر یا KVA 3 برای دستگاه های فوق مناسب می باشد .

 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟