استابلایزر (محافظ برق) چیست؟

استابلایزر (محافظ برق) چیست؟

معرفی دستگاه استابلایزر (Stabilizer): عواملی که ممکن ست به دستگاه ها آسیب برساند :
  • نویزها
  • نوسانات
  • قطع و وصل ناگهانی
  • کم و زیاد شدن ولتاژ
  • مشکلات دیگر برق شهر
آسیب های به وجود آمده توسط عوامل ذکر شده عمدتا ًدر قسمت های حساس و گران قیمت دستگاه می باشد . مانند :
  • موتور
  • کمپرسور
  • پاور
  • غیره ….
به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی خانگی و اداری حتما ً باید از دستگاههای استابلایزر استفاده نمود . بخصوص کولر گازی ، یخچال ، لباسشوئی ، سیستم صوتی و تصویری ، کامپیوتر و غیره ۰۰۰
همچنین فروشندگان و تولید کنندگان این گونه لوازم در قبال اشکالات به وجود آمده هیچ گونه گارانتی و ضمانتی ارائه نمی نمایند . به دلیل نوسانات برق در دستگاه های فاقد استابلایزرهستند .  هزینه ناشی از خسارات احتمالی و عملکرد نامطلوب دستگاه در اکثر مواقع به مراتب بیش از هزینه پیشگیری (خرید و قیمت استابلایزر) می باشد .

تفاوت ترانس های استابلایزر با محافظ ها

استابلایزر ایمن توان

دستگاه محافظ ، فقط دارای یک برد الکترونیکی می باشند . هنگام بالا و یا پائین بودن ولتاژ برق شهر از حد تعریف شده برق را قطع می نمایند . که یک مدار تاخیر جهت وصل مجدد برق شهر با زمان معین می باشند.
این سیستم به دلیل بدوی بودن آن محافظ مطمئن و کاملی برای دستگاههای مصرف کننده نمی باشد . استابلایزر فاصله میکروکنترولرهوشمند با توانائی ها و ویژگی هایی محافظ بسیار مطمئن برای لوازم برقی می باشد . در ذیل به برخی از آنها اشاره شده :

تثبیت برق شهر

برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است . به همین دلیل استفاده از استابلایزر میتواند با تثبیت ولتاژ به میزان قابل توجهی عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا ببرد.

محافظت در مقابل اتصال کوتاه

ممکن است به هر دلیلی اتصالی در خروجی یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد . بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک توسط میکروکنترلر تعبیه شده خروجی را قطع می نماید . این امر از بروز هرگونه ایراد یا مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید .

کاهش هزینه مصرف برق

افت ولتاژ برق شهر باعث اختلال در عملکرد دستگاه ها می شود . البته قدرت نامی (راندمان الکتروموتور) را هم به حد قابل توجهی کاهش می دهد . این اختلال ها باعث پایین آمدن دور الکترو موتور همچنین گرم شدن آن خواهد شد . به تبع آن تلفات انرژی افزایش می یابد . در نهایت برق زیادی را مصرف می کند . پیرو نظریه کارشناسان این امر در بعضی از مواقع افزایش مصرف برق تا ۲۵% نیز می باشد .
محافظت در مقابل رعد و برق ، های ولتاژ (High Voltage) ، نوسانات لحظه ای و اسپایکها
 
×

سلام

برای ارائه مشاوره و راهنمایی پیام بگذارید info@eamentavan.ir

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟