نحوة نگهداری باطری یو پی اسUPS سیلد لید اسید (SEALED LEAD ACID )

   Minimize

باتری های سیلد لید اسید نیاز به حفظ و نگهداری ندارند ولی برای بالا بردن عمر مفید و استفاده بهینه نیاز به رعایت نمودن یک سری از موارد به شرح ذیل می باشد:

1-    انتخاب یو پی اس UPS ویا شارژر مناسب

       در اکثر موارد قید شده با انتخاب یو پی اسUPS و شارژر مناسب می توان به صورت چشمگیر عمر باتری را افزایش داده و به صورت بهینه از باتری استفاده نمود چرا که قابلیت مدیریت سیکل شارژ و دشارژ باتری را داشته و حداکثر شارژ و قطع در زمانی که باتری به اندازه لازم دشارژ شده را تنظیم و قابلیت جلوگیری از ریپل AC را دارد ، لذا با انتخاب صحیح UPS و شارژر میتوان ازخرابی زودرس باتری جلوگیری نمود .

بنابراین بهتر است از یو پی اس ای (UPS) که شارژر آنها  به صورت شناور (Float-charged)  می باشد استفاده کرد که در این مدل شارژرها برای هر سلول2ولتی، به صورت پیوسته با ولتاژ بین 5/2 تا23 ولت شارژ می کند که در این مدل به شدت عمر باتریها بالا رفته و از سولفاته شدن آنها در حد قابل توجه ای  جلوگیری می گردد .

2-    قرار دادن باطری در کیس باتری

 برای جلوگیری از اتصال کوتاه و ضربه احتمالی و برای محافظت از اتصالات باتری و ظاهری شکیل ، حتما باید ازکیس های مناسب باتری استفاده نمود که این کابین ها  در سایز ها و ابعاد مختلف ، متناسب با تعداد و ظرفیت باتریها ساخته می شوند و معمولا دارای رنگهای استاتیک مقاوم در برابر زنگ زدگی بوده و از آلیاژ مناسب با ضخامت استاندارد ساخته می شوند.


شایان ذکر است در ضمن باید برای جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی و اتصال ، بدنه کابینت باید به سیستم ارت متصل گردد و داخل کابینت فیوز مناسب سر راه باتری ها قرار گیرد .

 

3-  دمای محیط

نکته بعدی که حائز اهمیت می باشد دمای محیط بوده به صورتی که باتری در دمای تعریف شده طبق استاندارد آن باتری کارکند ، عمر باتری به مراتب بالاتر می رود و درباره عواقب دمای نامناسب محیطی قبلا صحبت کردیم و دیدیم دمای غیر مناسب چگونه باعث کم شدن عمر مفید باتری می گردد .


     4- بازدید دوره ای  باتریهای یو پی اس (UPS)

مسئلۀ مهم دیگری که باید به آن توجه داشت بررسی و بازدید دوره ای  باتریها می باشد و در هر بازدید دقت شود اتصالات بین باتریها کاملا محکم بوده سرباتریها ( ترمینال ها ) اکسیده نشده و نیز باتری بیش از اندازه گرم و یا متورم نشده باشد.
درصورت اکسیده شدن اول باتریها را ازمدار خارج و سپس  سرباتریها آنها را با آب جوش و سمباده کاملاً تمیز نموده تا حالت رسانا بودن سرباتریها به طور کامل حفظ شود و در هنگام تمیز کردن سر باتریها دقت شود سولفاته ها به پوست و یا به لباسهای شما برخورد نکند زیرا سولفاتها ، اسیدی بوده و به پوست ولباس شما صدمه می رساند.

شایان ذکر است با رعایت کردن مسائل فوق الذکر ، عمر مفید باتریها بالا تر رفته و می توان از کل ظرفیت باتریها به صورت بهینه استفاده نمود.

^ بالا